Kazna Guglu zbog praćenja korisnika u inkognito režimu

Gugl (Google) će morati da plati kaznu od 5 milijardi dolara zbog špijuniranja svojih korisnika koji su vršili pretragu u inkognito režimu. Kompanija je sakupljala informacije o pretragama korisnika na svojim serverima i prodavala te informacije marketing agencijama. Na taj način je narušena privatnost više miliona korisnika.

Prema optužbi iznetoj protiv kompanije, Incognito Mode je prethodno reklamiran kao potpuno pouzdan, što je korisnike dovelo do uverenja da njihovi podaci neće biti praćeni. Ali interni e-mailovi između izvršnih direktora Gugla pokazuju da su inkognito pretraživanja praćena i korišćena za merenja web saobraćaja i prodaju oglasa baš kao i regularne aktivnosti na iternetu.

Kako i zašto?

Putem kolačića na web stranicama i aplikacijama, Guglu je omogućen pristup bitnim informacijama o korisnicima, povećavajući efikasnost marketinških kampanja ali i objavljivanje “potencijalno neugodnih stvari”.

Svi detalji slučaja još nisu poznati javnosti, tužba je prvobitno tražila između 100 i 1000 dolara po svakom potencijalno oštećenom, kojih može biti na milione. Ipak, nagodili su se da kompanija plati 5 milijardi dolara. Sada se čeka da nagodba bude odobrena od strane federalnog suca koji je zadužen za slučaj, a advokati tužitelja očekuju konačnu presudu 24. februara.

Otkako je tužba najavljena 2020. godine, Gugl navodno odustaje od ciljanih oglasa temeljenih na korisničkim podacima. Kompanija je takođe poduzela korake da eliminiše kolačiće trećih strana, obećavajući da će ovu opciju onemogućiti do 2022. godine. Taj cilj nije ostvaren do sada, ali Google sada obećava da će to biti ispunjeno do druge polovine 2024. godine.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.